Anasayfa / Kosgeb Kredileri / KOSGEB Kredisi Hangi Kobileri Kapsıyor

KOSGEB Kredisi Hangi Kobileri Kapsıyor

Destek almak için başvuruda bulunmadan önce bilinmesi gereken en önemli konu KOSGEB tarafından başvuruda bulunacağınız alanın destek kapsamında değerlendirilip değerlendirilmediğidir. KOSGEB teşvike ihtiyacı olan alanları belirleyerek bu alanlara öncelik vermek suretiyle destek projelerini onaylamaktadır. ? sorusunun cevabını site aracılığıyla değerlendirebilirsiniz.

KOSGEB Kredisi Hangi Kobileri Kapsıyor
KOSGEB Kredisi Hangi Kobileri Kapsıyor

KOSGEB Kredisi Hangi Kobileri Kapsıyor? Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB tarafından destek alabilecek alanların başlıcaları üretim, yönetim – pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi şeklinde sayılabilmektedir. Direk olarak ya da dolaylı şekilde bu alanlarla ilgisi bulunan projelere destek sağlanmaktadır. Bu alanlara entegre olarak istihdam, ihracat, pazar payı ve üretimi artırma konusunda destek olacak, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasına katkı sağlayacak projelere ise öncelik verilir.

KOSGEB Kredisi Hangi Giderleri Kapsar?

KOSGEB tarafından onaylanan proje giderlerinin bazıları bu kapsama alınırken bazıları alınmamaktadır. KOSGEB kredisi hangi Kobileri kapsıyor? Sorusu aslında hangi giderlerin desteğe dahil olduğunu bilmeyi de gerektirmektedir. Yeni istihdam olması şart koşularak personelin net ücreti, makine, hammadde ve malzeme giderleri desteklenen proje giderleri arasındadır.

Bazen bunlara ek olarak kurul tarafından onay alındığı takdirde proje aşamasında alınan danışmanlık hizmetleri de destek kapsamına alınabilmektedir. Her projede gerekli olmamasına karşın uzman görüşü ve desteği olmadan yürütülemeyen veya onay alamayan projeler için bu teşvik oldukça önemlidir.

KOSGEB Kredisi Hangi Giderleri Kapsamaz?

KOSGEB kredisi hangi kobileri kapsıyor? Sorusunun paralelinde destek alan alanlar kadar almayan harcamaların da en başından bilinmesi yatırım yapacak kişinin masraf ve maliyetlerini değerlendirmesi açısından yararlıdır. Arsa, bina, inşaat, taşıt aracı ödemeleri, finansman giderleri, vergi ve benzeri giderler, işçilerin sigorta durumundan doğan masraflar, iletişimle doğrudan veya dolaylı şekilde ilgili harcamalar, enerji, su ve kira adı altındakiler de desteklenmeyenler listesinde yer almaktadır.

Kurul tarafından proje ile ilişkilendirilmeyen tüm harcamaların sayılan alanlara dahil olmasa bile karşılanmaması ihtimali de her zaman bulunmaktadır. Çünkü projeniz son buluncaya kadar belli aralıklarla denetlenecek ve değerlendirileceksiniz. Bu durumlar göz önüne alınarak teşvik için başvuruda bulunulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kobiler için Faizsiz Kredi Desteği başlıklı makalemizde , ve desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Kobi Kredileri

İlginizi Çekebilir

KOSGEB Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar

KOSGEB Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar

KOSGEB ülke ekonomilerinin mikro ve orta düzeydeki aktörleri olan KOBİ’ler için kredi, finansman veya destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir