Anasayfa / Kosgeb Kredileri / KOSGEB Kobiler için Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB Kobiler için Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB devlet destekli olarak kurulan ve yaptıkları iş hacimlerine göre küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşu olarak görülen iş yerlerinin ekonomide var olmalarına ve çarpan etkisi yaratılmasına olanak sağlayan organlardan birisidir. KOSGEB desteği veya geri ödemesiz ödenekler çıkartarak bu amaçların gerçekleşmesine ve bu işletmelerin ayakta kalmasına zemin hazırlar.

KOSGEB Kobiler İçin Faizsiz Kredi Desteği
KOSGEB Kobiler İçin

KOSGEB Sınırları

KOSGEB destekleri ile amaçlanan özünde orta ve küçük çaplı işletmelerin nakit ihtiyaçlarında faiz masrafını üstlenmek, istihdama destek sağlamak, üretimlerinde kaliteye olanak sağlamak ve rekabet gücünün artırmaktır.

Bankalar ile yapılan protokol sayesinde KOSGEB nakit akışının sağlanacağı bankaları tespit etmektedir. Ardından en uygun koşulların oluşmasını ön planda tutarak faiz oranları belirlenir. En az 48 ay vade ile destek verilmektedir. KOBİ’nin kendini toplayabilmesi için belli bir süre kredi ödemesinden muaf tutulmaktadır. Bu dönem sonunda da ödeme yapmaya başlamaktadır. Tavan rakam olarak 300 bin lira belirlenmiştir.

KOSGEB Kobi Kredi Şartları

sağlarken bazı şartların yerine getirilmesini zorunlu tutar. Başvuruda bulunan esnafın daha önce bu destek kapsamında kredi almamış olması gerekmektedir. Şirketin başvuru tarihinde hala işler durumunda olması ve vergi levhasına sahip olması da başka bir zorunluluktur. Her destekte olduğu gibi KOSGEB veri tabanına kayıt olunması ve kredi talebinde bulunulmuş olması da gerekmektedir. Kayıt ve beyanname adıyla sunulan işlemler de tamamlanmalıdır. Bankadan onaylanan kredinin tahsisi için ön şartlar bunların yerine getirilmesiyle birlikte bitmiş olur.

KOSGEB Kobi Kredisi İçin Banka Kriterleri

KOGEB Kobiler için faizsiz kredi desteği alabilmek hem KOSGEB hem de banka gözetimde bir durum olduğundan bankalar tarafından esnafın kredi notuna da dikkat edilmektedir. Başvurulan banka ve diğer bankalarda dâhil olmak üzere toplam kredi borcuna ve 2018 yılına kadar uzayan ödemelerin olup olmadığına bakılmaktadır. Kara listeye alınmış, kredi puanı düşük veya ödeme düzensizliği gözlemlenen bir geçmişe sahip olan kişinin kredi başvurusunun reddedilmesi olası durumlardan biridir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kobi Kredisi Veriyor Mu Şartları Nedir başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Kobi Kredileri

İlginizi Çekebilir

KOSGEB Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar

KOSGEB Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar

KOSGEB ülke ekonomilerinin mikro ve orta düzeydeki aktörleri olan KOBİ’ler için kredi, finansman veya destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir